×
Bülbül-Yuvasi-Foça

Foça

"Onlar kentlerini, bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimde kurdular. Troya Savaşı’nı kaleme almak için Anadolu'ya gelen ünlü tarihçi Heredot, Foça ve Foçalılar için böyle diyor.

İzmir'in kuzeybatısında bir sahil ilçesi Foça. Bir İon yerleşim merkezi olarak kurulan kent, sularında yaşayan Akdeniz foklanndan dolayı “Phokaia’' olarak adlandırılmış, zaman içinde ismi Foça halini almış. Denizcilik ve ticarette çok başarılıydı eski Foçalılar; Anadolu ve Yunanistan’dan, Fransa ve İspanya’ya kadar Akdeniz sahillerinde birçok yerde koloniler kurdular. Bildiğimiz şekliyle Batı uygarlığının temellerinin İonya’da atıldığı söylenir. En önemli İon kentlerinden biri olan Foça, felsefe, mimarlık ve heykeltraşçılıkta fersah fersah yol katetti. Aynca altın-gümüş karışımı elektron sikkeyi ilk bastıran İon kentlerinden biriydi.

Bir adalar beldesidir Foça. Etrafında irili ufaklı pek çok ada ve koy bulunur. Hepsi de tertemiz, pırıl pırıldır. Dolayısıyla canınızın çektiği an, her yerde denizin keyfini çıkarmanız mümkün. Foça'yı görmenin bir şans, yaşamanınsa başlı başına bir ayrıcalık olduğu söylenir. Gurup vaktinin her mevsim nefes kesici güzellikte olduğu, çeşit çeşit kuşların, sayısız türden balığın, fokların, yunusların birarada yaşadığı düşünüldüğünde pek de hakiz sayılmazlar doğrusu.

Foça'ya bir kez gelen ziyaretçilerin mutlaka geri geleceğine inanır Foçalılar. Her kim ki; Foça'da nerede olduğu bilinmeyen KARATAŞ’a basar ise; basireti bağlanır ve içinde bir yerlerde Foça'da olma isteğini bulur. Yolu nereye giderse gitsin, Karataş'a basan kişi bir gün mutlaka Foça'ya geri dönecektir... Çünkü onlar buranın nasıl bir tutkuya dönüşebileceğini çok iyi bilir. Foça’da mitoloji, arkeoloji, tarih ve tabiat, mükemmel bir ahenk içinde birbirini bütünler. Her köşesi buram buram tabiat kokar, tarih kokar Foça'nın. Burası denizin tabiatla buluştuğu, tabiatın tarihle kucaklaştığı yerdir. Tabiat, deniz ve tarih Foça'da bir başka parıldar.

Ege’de otantik dokusunu koruyabilmiş bir avuç beldeden biridir Foça. Bu yüzdendir ki Foça’ya gelip de onu sevmemek, tekrar tekrar geri dönmeyi istememek pek mümkün değil.